Jak co roku, Norwid obchodzi ważne święto jakim jest Międzynarodowy Dzień Wolontariatu. Bardzo dziękujemy zaangażowanym Wolontariuszom i Wolontariuszkom z Norwidowskiego Koła Wolontariatu za chęć niesienia pomocy innym ludziom. W tym roku szkolnym 21.11. ważnym wydarzeniem był obchodzony w naszej szkole Miedzynarodowy Dzień Praw Dziecka, a obecnie przygotowujemy "Kolędowanie w Domu Pomocy Społecznej św. Anna w Tychach".Życzymy samych radosnych chwil z okazji tego pięknego Dnia!
SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW
02.12.202429 listopada dwóch uczniów klasy 3e na uroczystości w Technikum nr 2 odebrało nagrody w międzyszkolnym konkursie Jesienny Ogród Sztuk. Konkurs był objęty honorowym patronatem Prezydenta Macieja Gramatyki. Piotr Cender zajął 1 miejsce w kategorii proza, a Mateusz Manowski 2 miejsce w kategorii poezja. Naszym zdolnym humanistom serdecznie gratulujemy!
SZKOLENIE Z MEDYCYNY POLA WALKI
02.12.20241 grudnia członkowie Norwidowskiego Koła Strzeleckiego pod opieką Pana Tomasza Ślusarczyka wzięli udział w zawodach strzeleckich w 77 rocznicę śmierci legendarnego dowódcy NSZ mjr Henryka Flame. Organizatorem zawodów był Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, GRH Beskidy oraz jednostka Strzelecka 3030 Żywiec im. por. Leonarda Rybarskiego. Zawody były także okazją do wzięcia udziału w szkoleniu z medycyny pola walki prowadzonym przez profesjonalnego instruktora z doświadczeniem z działań na Ukrainie. Uczestnicy zajęć mogli zapoznać się z technikami tamowania krwotoku, zakładania opasek uciskowych oraz procedur postępowania w warunkach zagrożenia. A w zawodach nasza reprezentacja godnie zaznaczyła swoją obecność ponieważ Rafał Raszka z klasy 3A zdobył II miejsce w kategorii pistoletu maszynowego PPS. Oprócz niego naszą szkołę reprezentowali także - Oliwia Stasiak, Tomasz Suslik, Kacper Gieża oraz Benedykt Bańka. Kolejna okazja do sprawdzenia swoich umiejętności strzeleckich już wkrótce.
TYDZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH W NORWIDZIE
02.12.2024Od 25 do 29 listopada odbył się w naszej szkole Tydzień Języków Obcych.
Na przerwach w poszczególne dni można było posłuchać piosenek w języku angielskim, hiszpańskim, włoskim i niemieckim, a w piątek chętni uczniowie ubrali się charakterystycznie dla wybranego kraju. Na korytarzach dostępne były kody QR dla wszystkich, którzy chcieli rozwiązać quiz dotyczący krajów obcojęzycznych, który był dostępny podczas całego tygodnia.We wtorek odwiedził nas p. profesor Ireneusz Kida, który przyjechał do Norwida z Instytutu Językoznawstwa Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego i wygłosił wykład na temat ”Is it possible to know 100 languages?”. Wykładu wysłuchały klasy dwujęzyczne oraz klasy trzecie. Okazuje się, że można znać nawet 101 języków.
W środę głównym wydarzeniem dnia były prezentacje kuchni świata przygotowane przez klasy drugie, które po ocenie jury sprzedawały swoje specjały, a zebrane pieniądze przeznaczyły na cel dobroczynny. Jury nagrodziło najlepszych: pierwsze miejsce zajęła klasa 2E (kuchnia włoska), drugie miejsce przypadło klasie 2A (kuchnia hiszpańska), a trzecim miejscem uhonorowano klasę 2D (kuchnia Stanów Zjednoczonych).
W czwartek klasy pierwsze przedstawiły prezentacje dotyczące wylosowanych wcześniej krajów, a klasy trzecie zaprezentowały występy artystyczne. Jury zdecydowało, iż najlepszą klasą wśród klas pierwszych była klasa 1C, a wśród klas trzecich – klasa 3E.
Ostatniego dnia, czyli w piątek po południu chętni miłośnicy języka angielskiego udali się na Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Śląskiego, aby wziąć udział w Nocy Anglistów, podczas której uczestniczyli w wykładach i zajęciach prowadzonych przez pracowników naukowych uniwersytetu oraz Koło Naukowe studentów, a także spróbowali swoich sił w grze English Quest: A Journey Through Time and Language. Kacper Nowak – uczeń klasy 2E zwyciężył w tej rywalizacji i został nagrodzony. Było niezwykle interesująco,
a momentami bardzo wesoło i na pewno wszyscy nauczyli się czegoś nowego. Nocni bohaterowie zakończyli przygodę na dworcu PKP w Tychach po godzinie 22:00, a niektórzy z nich rozpoczynali lekcje w tym dniu o godz. 7:10, co dowodzi, że język angielski daje siłę.2
SILNI POLSKĄ!
25.11.2024W sobotę, 23 listopada, 10-osobowa grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w zajęciach warsztatowych w ramach projektu „Silni Polską!”, którego organizatorem jest Instytut Pamięci Narodowej. Zajęcia odbywały się w III LO im. Stefana Batorego w Chorzowie. W drugiej części zajęć uczestnicy zwiedzali z przewodnikiem wystawę w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach. Kolejnym etapem będzie opracowanie własnego projektu poświęconego najnowszej historii naszego regionu.
Projekt „Silni Polską!” to ogólnopolska inicjatywa edukacyjna skierowana do młodzieży w wieku 13–19 lat, która ma na celu popularyzację najnowszej historii Polski wśród młodych ludzi i lokalnych społeczności. Do projektu nie było łatwo się dostać, bowiem każdy powiat mogła reprezentować tylko jedna szkoła. Opiekunem naszej grupy był szkolny koordynator projektu – Pan Tomasz Ślusarczyk.
ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI O PRAWACH DZIECKA
21.11.202420 listopada to szczególny dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. W tym roku mija 35 lat od tego ważnego momentu!Rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, to okazja, aby z jednej strony w sposób pozytywny i radosny uświadamiać wszystkim, że prawa dziecka są ważne i każde dziecko powinno móc z nich korzystać, z drugiej strony to dzień okazywania solidarności i wsparcia wszystkim tym dzieciom na świecie.NORWIDOWCY też wzięli w nim udział:) Dla uczczenia Praw Dzieci ubraliśmy się na niebiesko, a na lekcjach wychowawczych młodzież wzięła udział w quizie Kahoot.Przyłączamy się tym samym do setek tysięcy mieszkańców innych krajów, którzy także zaangażują się w globalne obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka.
NORWID NA WARSZTATACH POLONISTYCZNYCH
21.11.202420 listopada klasa 3d, pod opieką pań Jolanty Wilkosz i Aliny Czarnoty, wzięła udział w Festiwalu Literatury Młodzieżowej ROZPISZMY. SIE w tyskiej Mediatece. Podczas wykładu uczniowie mieli okazję poznać specyfikę literatury young adult, a także wysłuchać historii powstania książki "Jeszcze kiedyś zatańczymy", która jest debiutem naszej absolwentki, Julii Hantulik. Natomiast w trakcie warsztatów, prowadzonych przez Patryka Obarskiego, młodzież miała okazję poznać metody działania bookmediów oraz tajniki pracy bookstreamerów.
W HOŁDZIE OBROŃCOM LWOWA
19.11.2024Z inicjatywy tyskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich w niedzielę 17 listopada w kościele p.w. Św. Rodziny w Tychach miały miejsce uroczystości z okazji 106 rocznicy obrony Lwowa. W ich trakcie reprezentowane były poczty sztandarowe tyskich szkół a wśród nich nie zabrakło także sztandaru naszego liceum. Uroczystości rocznicowe nawiązywały do walk polski - ukraińskich w listopadzie 1918, w wyniku których Lwów stał się częścią odradzającej się II Rzeczpospolitej.
STRZELAJĄ I ZWIEDZAJĄ
18.11.2024W piątek 15 listopada uczestnicy zajęć w ramach Norwidowskiego Koła Strzeleckiego wzięli udział w kolejnych zajęciach, tym razem na strzelnicy w Czechowicach - Dziedzicach gdzie strzelano ostrą amunicją bojową z broni krótkiej (9mm) a także PPS oraz AKSM (7,62mm) czyli nowszej odmiany popularnego AK47. Zajęcia poprzedziło szkolenie obejmujące zasady bezpiecznego posługiwania się bronią oraz postaw strzeleckich. Poprowadzili je instruktorzy ze Związku Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Śląsk Cieszyński. Były to pierwsze zajęcia na tym obiekcie choć już wcześniej nasi strzelcy zaznaczyli na nim swoją obecność biorąc udział w zawodach 13 października oraz 10 listopada. Kolejne zajęcia z wykorzystaniem m.in. amerykańskiego AR-15 odbędą się w styczniu. Przyjazd do Czechowic - Dziedzic stał się także okazją do zobaczenia oraz zapoznania się z historią Pomnika Wolności stanowiącego ważny punkt na szlaku miłośników historii regionu oraz losów oddziałów partyzanckich AK i NSZ w okresie II wojny światowej oraz po jej zakończeniu.
HISTORIA ZAGŁADY
18.11.2024W środę 13 listopada maturzyści z klas 4B oraz 4D zwiedzili były niemiecki nazistowski obóz zagłady Auschwitz. W trakcie zwiedzania mogli oni zapoznać się ze szczegółami historii oraz celu powstania obozu a także procesu zagłady jaki wobec Polaków i Żydów europejskich zastosowali Niemcy. Była to trudna ale na pewno bardzo wartościowa lekcja historii.
WYCIECZKA DO BUDAPESZTU
04.11.202428-30 października klasy 3b i 3c pod opieką pań M. Domider, M. Szewczyk, I. Pawłowskiej oraz M. Wilczyńskiej udały się do stolicy Węgier. W pierwszym dniu udało się zobaczyć malownicze miasteczko Szentendre, a w kolejnych dniach w samym Budapeszcie m.in. Wzgórze Zamkowe, Kościół Koronacyjny króla Macieja pw. NMP, Basztę Rybacką, Wyspę Małgorzaty, Bazylikę św. Stefana, Zamek Vajdahunyad i Zamek Królewski. Atrakcjami dodatkowymi był rejs statkiem po Dunaju z możliwością podziwiania podświetlonej panoramy Budapesztu oraz zwiedzanie wnętrz Parlamentu.
WYCIECZKA DO WARSZAWY
30.10.2024W dniach 28/29 października klasa 2B zwiedziła kilka ciekawych miejsc w Warszawie w ramach wycieczki naukowej. Głownymi punktami dwudniowej wycieczki było Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Narodowe Muzeum Techniki mieszczace się w Pałacu Nauki i Kultury. Było zatem coś zarówno dla miłośników historii ale także fascynatów motoryzacji, astronomii czy komputerów. Oprócz tego kontrolnie sprawdzono czy Zamek Królewski jest na swoim miejscu i czy Zygmunt III nadal spogląda ze swojej kolumny :) Opiekunami na wycieczce byli - Pani Karolina Majchrowska, Pana Mateusz Kraus oraz wychowawca klasy Pan Tomasz Ślusarczyk.
NORWIDOWCY W HISZPANII
29.10.2024Klasa 4c w powiększonym składzie wyruszyła 15 października wieczorem autokarem na wycieczkę objazdową do Hiszpanii w towarzystwiewychowawczyni, pani Nikolety Krasodomskiej, oraz nauczycielek: AnnyFliszewskiej, Danuty Dudzic oraz Jagody Kozioł. Po nocnej podróżyuczestnicy przesiadali się na statek, którym dotarli do wyspowej częściWenecji, gdzie rozpoczęli zwiedzanie od Bazyliki Świętego Marka. Imponująca architektura i bogato zdobiony złoty ołtarz zrobiły ogromnewrażenie na wszystkich. Następnie uczniowie wjechali na dzwonnicę Campanile di San Marco, skąd rozciągał się niezapomniany widok na Wenecję i okoliczne wyspy. Spacer po mieście zakończył się przy MościeRialto, jednym z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych w Wenecji. Kolejnym punktem wycieczki była Barcelona, gdzie klasa odwiedziła słynnąKatedrę Sagrada Familia oraz wzgórze Montjuic, skąd podziwiała widok namiasto. Spacerując ulicą Las Ramblas, uczniowie poczuli tętniącą życiematmosferę Barcelony, pełną artystów i handlarzy. Zwiedzili równieżDzielnicę Gotycką, Casa Batlló oraz Park Guell, zachwycając się dziełamiAntonia Gaudiego.Następnego dnia Norwidowcy odwiedzili średniowieczne miasteczka Rupit iBesalú, pełne urokliwych, brukowanych uliczek i romańskich zabytków. Kolejne dwa dni to eksploracja wybrzeża Costa Brava: Lloret de Mar wraz zuroczo położonymi ogrodami św. Klotyldy, oraz Tossy de Mar, do któregonasi wycieczkowicze dostali się statkiem, przespacerowali się pośredniowiecznym centrum Vila Vella i odwiedzili ruiny zamku. W drodzepowrotnej, Norwidowcy zatrzymali się w Monako. Uczniowie przywitaliwschód słońca przy torze F1, zwiedzili Port Herkulesa, Monte Carlo, anastępnie dotarli pod Pałac Książęcy i zwiedzili Muzeum Oceanografii. Naobiad udali się do Nicei, gdzie zobaczyli Bazylikę Notre-Dame ispacerowali po Promenadzie Anglików wzdłuż Lazurowego Wybrzeża. Zmęczeni, ale pełni wrażeń i nowych doświadczeń, Norwidowcy wrócili dodomu, wspominając wspólne przygody. To z pewnością była niezapomniana przygoda, pozwalająca poznać kulturę ihistorię odwiedzanych krajów, sprawdzić swoje umiejętności językowe, atakże zbudować dobre relacje.
SUKCESY NORWIDOWCÓW
17.10.2024W dniu 16.10 w hali sportowej w Łaziskach Górnych odbyły się zawody rejonowe w tenisie stołowym chłopców i dziewcząt. Po zaciętej rywalizacji i strugach wylanego potu nasza reprezentacja chłopców w składzie Paruch Oskar i Paruch Wiktor zajęli 1 miejsce, a dziewczęta w składzie Stasiak Oliwia i Sosna Aleksandra miejsce 4.
Brawo i dziękujemy.
SUKCES W ZAWODACH STRZELECKICH
15.10.202413 października przypadała 85 rocznica utworzenia Narodowej Organizacji Wojskowej. Z tej okazji na strzelnicy w Czechowicach - Dziedzicach odbyły się zawody, których organizatorem był m.in. Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Śląsk Cieszyński. Oprócz udziału w zawodach można było także zobaczyć rekonstruktorów z GRH Beskidy w historycznych mundurach, broń i wyposażenie z epoki. W zawodach wzięła udział trójka reprezentantów naszej szkoły z Norwidowskiego Koła Strzeleckiego (Oliwia Stasiak, Kajetan Solarz i Dawid Libecki) pod opieką pana Tomasza Ślusarczyka, który także spróbował swoich sił w obu konkurencjach - broni krótkiej kal. 9mm oraz legendarnego PPS kal. 7,62mm. Poza konkursem można było także oddać strzały z amerykańskiego AR-15. Do zawodów łącznie zostało zgłoszonych blisko 40 uczestników. Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwali profesjonalni instruktorzy strzelectwa. Nasi reprezentanci spisali się znakomicie bowiem zajęli dwa miejsca na podium w kategorii broni krótkiej. Zwyciężyła Oliwia Stasiak wyprzedzając pana Tomasza Ślusarczyka a Kajetanowi Solarzowi niewiele zabrakło do wejścia do czołowej dziesiątki. W kategorii pistoletu maszynowego PPS podium już nie było ale dwaj nasi reprezentanci znaleźli się w pierwszej dziesiątce. Gratulujemy!
Z kalendarza historycznego: 13 października 1939 r. w Warszawie powstała Organizacja Wojskowa Stronnictwa Narodowego (od 1 lipca 1941 r. Narodowa Organizacja Wojskowa). NOW liczyła od 120 do 150 tys. żołnierzy - kobiet i mężczyzn. W 1942 r. w organizacji doszło do rozłamu na tle scalenia z Armią Krajowa. Ta część, która nie weszła w skład AK utworzyła Narodowe Siły Zbrojne. W 1944 r. po upadku Powstania Warszawskiego na bazie NSZ powstały najdłużej walczące struktury zbrojnego podziemia antykomunistycznego - Narodowe Zjednoczenie Wojskowe.
ŚWIĘTO EDUKACJI NARODOWEJ
15.10.202411 października z okazji święta pracowników oświaty w naszej szkole odbyła się uroczystość złożona z trzech elementów.
Po pierwsze - z okazji Dnia Edukacji Narodowej dyrektor szkoły Maria Chrapan wręczyła wielu nauczycielom i pracownikom szkoły nagrody dyrektora za dotychczasową pracę!
Po drugie - nasi pierwszoklasiści zostali uroczyście przyjęci w grono uczniów naszej szkoły po złożeniu uroczystego ślubowania!
Po trzecie - młodzież naszej szkoły w artystycznej akademii uczciła patrona naszej szkoły - Cypriana Kamila Norwida!
NORWIDOWCY W SENACIE RP
15.10.20249 października 2024 grupa naszych uczniów pod opieką pana Michała Glenszczyka oraz pani Alicji Pośpiech gościła w Senacie RP. Zaproszeni zostali przez senatora Andrzeja Dziubę, jako podziękowanie dla pana Glenszczyka za pracę komisji konkursu "Poznajemy Senat RP".
Nasi uczniowie zobaczyli na żywo obrady Sejmu i Senatu RP. Spotkali również wielu polityków obu izb polskiego Parlamentu. Senator Andrzej Dziuba spotkał się ze swoimi gośćmi i odpowiadał na wiele pytań związanych z pracą legislacyjną.
WSPÓŁPRACA W RAMACH ERASMUS +
15.10.2024W dniach 1-6 października 2024r. w ramach współpracy nawiązanej dzięki projektowi Erasmus + Norwid przyjął gości z hiszpańskiej Zaragozy. W ramach wizyty szkołę odwiedziło 17 uczniów oraz dwóch nauczycieli.
Przez trzy dni od 2-4 października goście brali udział w zajęciach lekcyjnych takich jak dwujęzyczna historia, wiedza o społeczeństwie, a także mieli okazję uczestniczyć w polskich lekcjach geografii, biologii, matematyki, wychowania fizycznego no i oczywiście angielskiego.
Przewodnikami dla hiszpańskiej młodzieży w Norwidzie, byli uczniowie dwujęzycznej klasy 2E.
Erasmus+ to nie tylko lekcje
Parę dni pobytu w Tychach pozwoliło hiszpańskim uczniom poznać nie tylko szkołę, ale także zwiedzić najciekawsze miejsca w Naszym Mieście.
Dodatkowo Norwidowcy zorganizowali dla nich wycieczki do Pszczyny i Krakowa.
Dzięki tej wizycie poszerzyliśmy horyzonty, promowaliśmy Miasto Tychy, a także wiele się nauczyliśmy. Uczniowie mieli szanse poćwiczyć język angielski oraz hiszpański z rówieśnikami.
Nawiązane znajomości oraz zdobyte doświadczenie pozwolą nam na kontynuowanie przygody z Erasmus +.
Zarówno uczniowie jak i nauczyciele bardzo pozytywnie wypowiadali się na temat całej wizyty.
RUSZYŁY ZAJĘCIA KOŁA STRZELECKIEGO
08.10.2024W poniedziałek 7 października Norwidowskie Koło Strzeleckie pod kierunkiem pana Tomasza Ślusarczyka zainaugurowało zajęcia w roku szkolnym 2024/25. W zajęciach na strzelnicy Piasta w Bieruniu Nowym wzięło udział 16 uczennic i uczniów naszej szkoły z klas 1-4. Strzelanie odbywało się z broni długiej - karabinków sportowych KBKS. Jednocześnie tegoroczny nabór dobiegł końca. Kto nie wyraził chęci dołączenia do końca września ten musi zaczekać do przyszłego roku szkolnego.