W niedzielę 16 marca członkowie Norwidowskiego Koła Strzeleckiego wzięli udział w zawodach strzeleckich o Puchar Żołnierzy Wyklętych na strzelnicy w Czechowicach- Dziedzicach. Organizatorem zawodów był Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Śląsk Cieszyński oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej Beskidy. Okazją do zorganizowania zawodów był obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Naszą szkołę reprezentowali - Oliwia Stasiak (3E) oraz Rafał Raszka (3A) a także Pani Danuta Dudzic i Pan Tomasz Ślusarczyk. Strzelanie odbywało się w kategorii broni krótkiej oraz pistoletu maszynowego. Najbliżej miejsca na podium był Rafał Raszka, który w kategorii pistoletu maszynowego zajął 4 miejsce. Gratulujemy!
III NORWIDOWSKA KONFERENCJA NAUKOWA
17.03.202513 marca 2025 roku odbyła się III Norwidowska Konferencja Naukowa, której tematem były „Fraktale w przyrodzie: Geometryczne piękno natury”. Wydarzenie zgromadziło uczniów, nauczycieli i zaproszonych gości, a organizatorkami były nauczycielki naszego liceum.Gościem specjalnym była dr Anna Gołębiewska z Uniwersytetu Śląskiego, która wygłosiła inspirujący wykład „Neuroróżnorodni”. Jej wystąpienie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem uczniów!
Po przerwie nagrodziliśmy zwycięzców konkursu:I miejsce: Patryk Chladek (3a)II miejsce: Marta Simon (3c)Wyróżnienia: Karol Szuster (2c) i Krzysztof Knitter (2c)Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a laureaci zaprezentowali swoje prace, pokazując wysoki poziom merytoryczny. Wydarzenie było doskonałą okazją do wymiany wiedzy i inspiracją dla młodych naukowców. Dziękujemy wszystkim za udział i do zobaczenia na IV Norwidowskiej Konferencji Naukowej!
POLITECHNIKA ŚLĄSKA UCZELNIĄ PATRONACKĄ NORWIDA!
17.03.2025W lutym 2025 r. Pani Dyrektor Maria Chrapan podpisała umowę patronacką z Politechniką Śląską! Dzięki temu nasi uczniowie zyskają nowe możliwości – udział w wykładach i zajęciach organizowanych przez uczelnię.W naszej szkole pojawią się także wykładowcy Politechniki Śląskiej, którzy podzielą się swoją wiedzą.
Pierwszy krok? 12 uczniów klas trzecich wraz z akademickimi opiekunami wzięło udział w konkursie na realizację projektów metodą Project Based Learning (PBL). To świetna okazja do nauki poprzez eksperymenty i praktyczne działania!Czekamy na wyniki i trzymamy kciuki za naszych uczniów – konkurencja jest spora!
SILNI POLSKĄ – lekcja historii w terenie
17.03.20256 marca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach w ramach projektu „Silni Polską”, organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej.W drugim etapie projektu, wraz z Panem Tomaszem Ślusarczykiem, uczestnicy poznali historię pomników powstańczych w Tychach – na Placu Wolności oraz w Czułowie przy ul. Katowickiej. Oba zostały ufundowane przed wojną, jednak we wrześniu 1939 roku zostały zburzone przez wkraczające wojska niemieckie. W latach 2007-2010 pomniki zrekonstruowano, przywracając je mieszkańcom jako ważne symbole pamięci historycznej.„Silni Polską” to ogólnopolska inicjatywa edukacyjna dla młodzieży w wieku 13–19 lat, której celem jest popularyzacja najnowszej historii Polski wśród młodych ludzi i lokalnych społeczności.Cieszymy się, że nasi uczniowie mogli wziąć udział w tej wartościowej lekcji historii!
SZKOLNY KONKURS WIEDZY O KRAJACH ANGLOJĘZYCZNYCH
12.03.2025Chcesz sprawdzić swoją wiedzę o anglojęzycznych krajach i ich kulturze? Dołącz do konkursu i zawalcz o nagrody! Konkurs odbędzie się 8 kwietnia 2025 r., o godzinie 9:50, w naszej szkole.
Zgłoszenia przyjmują: p. Iwona Pawłowska, p. Katarzyna Haberka.
Termin zgłoszeń: do 2 kwietnia 2025 r.
SUKCES W KONKURSIE RECYTATORSKIM
09.03.202511 lutego w Pałacu Młodzieży w Katowicach odbył się III Wojewódzki Konkurs Recytatorski w języku angielskim. Naszą szkołę reprezentowały Marta Petrova, Natalia Jeziorska i Zuzanna Zdeb z klas drugich, które wystąpiły przed jury i publicznością, prezentując utwory poetyckie.
Szczególne wyróżnienie otrzymała Zuzanna Zdeb z klasy dwujęzycznej, której sugestywna interpretacja wiersza “The House with Nobody In It” autorstwa Joyce’a Kilmera przyniosła jej 3. miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestniczkom!
DZIEŃ OTWARTY NORWIDA
07.02.2025Data: 29 kwietnia 2025
Godzina: 15:30 - 17:30
Zapraszamy wszystkich ósmoklasistów, rodziców i każdego, kto chce zobaczyć Norwida od kuchni! To świetna okazja, by poznać naszą szkołę, nauczycieli i atmosferę, która tu panuje! Do zobaczenia!
KLASA 2D W ROLI BIOCHEMIKÓW
07.02.2025W czwartek, 6 lutego, uczennice i uczniowie klasy 2D (biologiczno-chemiczna) mieli okazję zamienić się w prawdziwych laborantów! W Instytucie Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego, pod czujnym okiem pani dr hab. Katarzyny Hupert-Kocurek, przeprowadzali reakcje charakterystyczne aminokwasów i białek.
Podczas zajęć laboratoryjnych nie tylko identyfikowali związki chemiczne, ale także utrwalali swoją wiedzę z biochemii. Po zakończeniu eksperymentów zwiedzili Instytut i odkryli wiele fascynujących miejsc!
Opiekę nad grupą sprawowały panie Grażyna Piwowarczyk i Alina Czarnota.
NORWID NA WYDZIALE CHEMII
07.02.2025W piątek 31 stycznia klasa 2D, o profilu biologiczno-chemicznym, pod opieką pani Grażyny Piwowarczyk i pani Joanny Glenszczyk udała się do Gliwic na Dzień Otwarty Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej.
Uczniowie wysłuchali fascynującego wykładu dr hab. inż. Katarzyny Krukiewicz pt. „Baterie na bakterie, czyli jak pozyskać prąd z bakterii i odpadów”. Mieli także okazję podziwiać efektowne eksperymenty przygotowane przez studentów ze Studenckiego Koła Naukowego Chemików oraz zwiedzić uczelnię i laboratoria, gdzie prowadzone są innowacyjne badania.
To była świetna okazja, aby poznać bogatą ofertę Politechniki Śląskiej oraz zasady rekrutacji. Może wśród naszych uczniów są przyszli chemicy?
STUDNIÓWKA 2025
07.02.2025Tegoroczna studniówka Norwida odbyła się 30 stycznia w Białym Domu w Paniówkach. Nasi maturzyści bawili się do białego rana! Wieczór rozpoczął się od zdjęć klasowych, po których przyszła pora na oficjalne przemówienia.
Maturzyści uroczyście powitali wszystkich gości, nauczycieli, wychowawców i dyrekcję naszego liceum. Następnie pani dyrektor Maria Chrapan oficjalnie rozpoczęła zabawę!
Polonez to tradycja! Nasi uczniowie zatańczyli go z klasą, nauczyciele również zaprezentowali swoje umiejętności na parkiecie. Po oficjalnej części przyszedł czas na szaloną zabawę do samego rana!
KONKURS RECYTATORSKI W JĘZYKU ANGIELSKIM
07.02.202517 stycznia w naszej szkole po raz drugi odbył się konkurs recytatorski w języku angielskim. Pierwsze miejsce zdobyła Zuzanna Zdeb z klasy 2E, która w niezwykle sugestywny sposób zaprezentowała utwór “The House with Nobody in It” autorstwa Joyce Kilmer. Wyróżnienia otrzymały Natalia Jeziorska oraz Marta Petrova, które również zachwyciły interpretacją poezji. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestniczkom!
Już wkrótce nasze reprezentantki zmierzą się z najlepszymi w wojewódzkim konkursie recytatorskim Beyond the Horizon, który odbędzie się w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Trzymajcie kciuki!
KOLEJNE ZAJĘCIA NA STRZELNICY
03.02.2025W piątek 24 stycznia uczestnicy zajęć w ramach Norwidowskiego Koła Strzeleckiego wzięli udział w zajęciach na strzelnicy w Czechowicach - Dziedzicach gdzie strzelano ostrą amunicją bojową z broni krótkiej a także z amerykańskiego AR-15 oraz strzelby - shotguna. Zajęcia prowadzili instruktorzy strzelectwa ze Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych okręgu Śląsk Cieszyński. Przyjazd do Czechowic - Dziedzic stał się także okazją do zapoznania się z historią oddziałów partyzanckich NSZ w okresie II wojny światowej oraz po jej zakończeniu ze szczególnym uwzględnieniem postaci mjr. Henryka Flame "Bartka". Prelekcja wraz z prezentacją broni z epoki została przygotowana przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej Beskidy.
SUKCES NORWIDA W OGÓLNOPOLSKIM RANKINGU
27.01.2025W 27. edycji Rankingu Liceów Ogólnokształcących Perspektywy 2025 nasze liceum, Norwid, znalazło się w gronie wyróżnionych tyskich szkół!
• Zajęliśmy 603. miejsce w Rankingu Ogólnopolskim, zdobywając honorowy tytuł „Brązowej” Szkoły 2025.
• W Śląskim Rankingu Liceów Ogólnokształcących 2025 uplasowaliśmy się na wysokim 63. miejscu.
To osiągnięcie jest efektem zaangażowania i ciężkiej pracy naszych uczniów, nauczycieli oraz całej społeczności szkolnej.
Ranking Perspektyw jest ważnym wsparciem dla ósmoklasistów i ich rodziców, którzy stoją przed wyborem dalszej ścieżki edukacyjnej. Wskazuje szkoły, które pomagają młodym ludziom osiągać sukcesy na studiach i rozwijać swoje pasje zawodowe.
Dziękujemy wszystkim za zaufanie i gratulujemy osobom, które przyczyniły się do tego sukcesu!
WSPARCIE KTÓRE ŁĄCZY BIBLIOTEKI
21.01.2025Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, ich rodzinom oraz nauczycielom za okazane serce i zaangażowanie w zbiórkę darów książkowych dla biblioteki Szkoły Podstawowej nr 4 im. Janusza Korczaka w Lądku-Zdroju, która ucierpiała w powodzi.
Wasza pomoc jest dowodem na to, że razem możemy dokonać czegoś wyjątkowego. Dzięki Waszym wysiłkom udało się przekazać książki, które będą służyć uczniom i pomogą odbudować zasoby tej biblioteki.
Dziękujemy, że zawsze można na Was liczyć!
NOWOROCZNE KOLĘDOWANIE Z NORWIDEM
21.01.2025Powoli staje się tradycją, że Wolontariuszki i Wolontariusze z naszej szkoły odwiedzają z noworocznymi życzeniami mieszkanki i mieszkańców Domu Pomocy Społecznej św. Anna w Tychach.
W tym roku przygotowali teksty kolęd i zaprosili wszystkich chętnych do wspólnego śpiewania. Nie zabrakło także słodkiego poczęstunku, który spotkał się z ciepłym przyjęciem. Między śpiewem a poczęstunkiem odbywały się rozmowy – często pełne wzruszeń i serdeczności.
Był to czas pełen ciepła, uśmiechów i zaangażowania młodych Norwidowców, z których niektórzy są na co dzień wolontariuszami w DPS św. Anna.
Serdecznie dziękujemy naszym niezawodnym Wolontariuszkom i Wolontariuszom za ich ogromne serca i wkład w każdą inicjatywę.
BIEG PAMIĘCI ZE ŚWIATŁEM POKOJU
21.01.202517 stycznia 2025 roku odbył się VI Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju, upamiętniający tragiczny marsz śmierci więźniów Auschwitz-Birkenau sprzed 80 lat. Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 7:00 w Oświęcimiu, przy tablicy upamiętniającej ostatnie ofiary obozu. Uczestnicy złożyli hołd pomordowanym pod Ścianą Śmierci.
Naszą szkołę reprezentowało siedmioro uczniów i uczennic z klasy 2b o profilu matematyczno-biologicznym, którym towarzyszyła pani wicedyrektor Anna Fliszewska. Sztafeta przebiegała przez miejsca pamięci w Bieruniu, Tychach, Mikołowie i innych miejscowościach, a zakończyła się o godzinie 18:00 na cmentarzu komunalnym w Gliwicach.
To wydarzenie było nie tylko sportową inicjatywą, ale również wyjątkową lekcją historii, przypominającą o ofiarach nazizmu, bohaterstwie Sprawiedliwych wśród Narodów Świata oraz Tragedii Górnośląskiej.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację i udział w tym ważnym przedsięwzięciu.
NORWID NA UNIWERSYTECIE ŚLĄSKIM
21.01.2025W poniedziałek, 13 stycznia, klasa 4c o profilu dwujęzycznym wraz z wychowawczynią, panią Nikolettą Krasodomską, oraz panią Jolantą Wilkosz miała wyjątkową okazję uczestniczyć w wykładach na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego.
Nasi maturzyści wysłuchali prezentacji o Interdyscyplinarnych studiach humanistycznych nad środowiskiem – nowym kierunku na WH. Następnie wzięli udział w fascynujących zajęciach:
• Poglądy antycznych filozofów o przyrodzie
• Wpływ wojny na twórczość Zdzisława Beksińskiego
• Komunikacja w relacjach ludzi i zwierząt
To był dzień pełen inspiracji i zdobywania wiedzy – idealny czas na odkrywanie własnej drogi w życiu.
Serdecznie dziękujemy pracownikom Wydziału Humanistycznego za zaproszenie i niezwykłe zajęcia:
• Pani dr hab. Annie Kałuży, prof. UŚ
• Pani dr hab. Małgorzacie Wójcik-Dudek, prof. UŚ
• Panu dr. hab. Zbigniewowi Kadłubkowi, prof. UŚ
• Pani mgr Klaudii Węgrzyn
• Pani dr Marii Wacławek
Cieszymy się, że mogliśmy być częścią tego wydarzenia.
NOC BIOLOGÓW 2025
13.01.2025W piątek, 10 stycznia, uczennice i uczniowie klas biologiczno-chemicznych 1B i 2D pod opieką pani Grażyny Piwowarczyk i pani Joanny Glenszczyk udali się do Instytutu Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na Noc Biologów.
Hasło przewodnie tegorocznej XIV Nocy Biologów to „Biologia zmian klimatu” i temu hasłu podporządkowano tematykę wykładów, warsztatów, laboratoriów, pokazów i wystaw.
Nasi uczniowie uczestniczyli w wielu z nich, mogli między innymi:
-
zgłębić tajemnice ludzkiego ciała i odkryć, jak skomplikowana jest jego budowa,
-
dowiedzieć się jakie owady ciepłolubne obserwujemy w Polsce i na świecie,
-
przyjrzeć się strukturom owadów obcych dla naszej rodzimej fauny w bardzo dużym powiększeniu,
-
poznać bliżej z pozoru niepozorne rozwielitki,
-
zobaczyć żywe modliszki, straszyki, liśćce, karaczany i inne owady pochodzące ze stref tropikalnych.
Jak co roku, Noc Biologów to spora dawka wiedzy, ciekawe doświadczenia i niezapomniane wrażenia!
-
WEWNĄTRZSZKOLNY TURNIEJ SIATKÓWKI
10.01.2025W dniach 17-18 grudnia nasza szkoła żyła siatkówką! Do turnieju zgłosiło się aż 14 drużyn, które walczyły z pełnym zaangażowaniem i pasją. Było mnóstwo emocji, świetnej gry i sportowego ducha!
Oto wyniki tej zaciętej rywalizacji:
IV miejsce – klasa 3A
III miejsce – klasa 3B
II miejsce – klasa 2B
Zwycięzcą została klasa 4A!
Gratulacje dla zwycięzców oraz ogromne brawa dla wszystkich uczestników! Dziękujemy za wspaniałą atmosferę i zaangażowanie. Czekamy na kolejne sportowe wydarzenia!
OLIMPIADA WIEDZY EKOLOGICZNEJ
10.01.20258 stycznia pod okiem pani Miłosławy Szewczyk, w naszej szkole odbyła się kolejna edycja Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. Wzięły w niej udział odważne uczennice, klas realizujących rozszerzenie z przedmiotu biologia. Tematyka Olimpiady, obejmuje szeroko rozumianą wiedzę z ekologii, ochrony przyrody i kształtowaniem zrównoważonego środowiska.