Aktualności

Aktualności

        • Uroczyste otwarcie Zielonej Pracowni „Norwid dla Ziemi”
          • Uroczyste otwarcie Zielonej Pracowni „Norwid dla Ziemi”

            23.06.2026

            Z radością informujemy, że w naszej szkole odbyło się wyjątkowe wydarzenie – oficjalne otwarcie Zielonej Pracowni „Norwid dla Ziemi”. Nowoczesna przestrzeń edukacyjna powstała w ramach prestiżowego programu „Zielona Pracownia 2025”, dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

            Głównym celem nowo otwartej pracowni jest rozwijanie świadomości ekologicznej młodzieży oraz stworzenie inspirującego i komfortowego miejsca do nauki geografii, ochrony środowiska oraz zagadnień związanych ze zrównoważonym rozwojem.

            Uroczystość zgromadziła wielu znamienitych gości, którzy swoją obecnością uświetnili ten ważny dla szkolnej społeczności dzień. Mieliśmy zaszczyt gościć:

            • Pana Macieja Gramatykę – Prezydenta Miasta Tychy,

            • Panią Aleksandrę Radzikowską – Przedstawicielkę Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach,

            • Panią Justynę Miros – Przedstawicielkę Miejskiego Centrum Oświaty,

            • oraz licznych przyjaciół, partnerów i sympatyków naszej szkoły.

            Podczas spotkania zaproszeni goście mieli okazję osobiście zwiedzić nową klasopracownię, zapoznać się z jej bogatym, nowoczesnym wyposażeniem oraz innowacyjnymi pomocami dydaktycznymi. Ważnym punktem programu była prezentacja przygotowana przez uczniów naszej szkoły pt. „Tychy dla Ziemi. Norwid dla Ziemi”. Młodzież w ciekawy sposób przybliżyła w niej dotychczasowe oraz planowane działania na rzecz ochrony środowiska realizowane zarówno w Tychach, jak i w murach naszej szkoły.

            Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, instytucjom oraz zaangażowanym koordynatorom, których wsparcie i ciężka praca umożliwiły realizację tego ekologicznego projektu.

            Głęboko wierzymy, że Zielona Pracownia „Norwid dla Ziemi” stanie się miejscem wielu inspirujących lekcji, przestrzenią do rozwijania uczniowskich pasji naukowa-badawczych oraz fundamentem do kształtowania odpowiedzialnych, proekologicznych postaw wobec środowiska naturalnego.

             

        • Sukces Julii Kałuży na Mistrzostwach Województwa Śląskiego U16!
          • Sukces Julii Kałuży na Mistrzostwach Województwa Śląskiego U16!

            23.06.2026

            ogromną dumą informujemy o spektakularnym sukcesie naszej uczennicy. Julia Kałuża, na co dzień uczęszczająca do klasy 1D (dwujęzycznej), wywalczyła dwa złote medale podczas lekkoatletycznych Mistrzostw Województwa Śląskiego w kategorii do lat 16 (U16).

            Zawody rozegrano 14 czerwca na Tyskiej Arenie Lekkoatletycznej. Na starcie stanęło około 500 młodych sportowców reprezentujących aż 42 kluby z całego regionu. Rywalizacja toczyła się w niezwykle wymagających i zmiennych warunkach atmosferycznych – w trakcie zmagań nad stadionem przeszła gwałtowna burza.

            Mimo niesprzyjającej pogody i silnej konkurencji, Julia (reprezentująca sekcję lekkoatletyczną klubu MOSM Tychy) zaprezentowała mistrzowską formę i całkowicie zdominowała konkurencje skocznościowe, zdobywając dwa tytuły Mistrzyni Śląska:

             I miejsce w konkursie skoku w dal

            I miejsce w rywalizacji w wieloskoku – w tej konkurencji nasza uczennica osiągnęła rewelacyjny wynik 11 metrów i 48 centymetrów.

            Gratulacje od społeczności szkolnej.

        • Norwid na Euroweeku
          • Norwid na Euroweeku

            23.06.2026

            W dniach od 1 do 5 czerwca 2026 roku grupa uczniów naszej szkoły uczestniczyła w prestiżowym programie edukacyjnym Euroweek, zlokalizowanym w Długopolu-Zdroju. Młodzież spędziła ten czas pod opieką pań Iwony Pawłowskiej oraz Małgorzaty Wilczyńskiej, biorąc udział w intensywnym obozie szkoleniowym.

            Głównym założeniem wyjazdu był rozwój kompetencji językowych oraz społecznych. Wszystkie warsztaty i zajęcia praktyczne były prowadzone w języku angielskim, co zmusiło licealistów do naturalnego przełamywania barier komunikacyjnych, a także pozwoliło na rozwinięcie umiejętności pracy w grupie i nieszablonowego myślenia.

            Kluczowym elementem programu były spotkania z zagranicznymi wolontariuszami. Warsztaty prowadzili przede wszystkim Mateus z Brazylii oraz Rut z Kolumbii, którzy w ciekawy sposób przybliżyli młodzieży kulturę, historię i tradycje swoich regionów. Ponadto uczniowie mieli okazję do wymiany doświadczeń z reprezentantami Kenii oraz Polinezji Francuskiej, co znacząco poszerzyło ich wiedzę o współczesnym świecie.

            Wyjazd na Euroweek okazał się dla tyskich licealistów wartościowym doświadczeniem edukacyjnym. Poza realnym podniesieniem umiejętności lingwistycznych, uczniowie zyskali nowe, międzynarodowe relacje oraz wiedzę, którą będą mogli wykorzystać w dalszej edukacji.

        • I Mistrzostwa Szkoły w piłce nożnej
          • I Mistrzostwa Szkoły w piłce nożnej

            23.06.2026

            W dniu 16 czerwca na obiektach sportowych naszej szkoły odbyły się I Mistrzostwa Szkoły w piłce nożnej. W turnieju wzięło udział dziesięć reprezentacji klasowych, które pod okiem sędziego głównego toczyły zaciętą rywalizację o mistrzowski tytuł. Całe wydarzenie przebiegło w duchu sportowej zasady fair play, a zaprezentowany przez uczniów poziom umiejętności piłkarskich zasługuje na szczególne uznanie.

            Po wyłonieniu finalistów, w decydującej fazie zawodów najlepszym zespołem okazała się klasa 1C2. Drugie miejsce w turnieju zajęła klasa 3C, natomiast na najniższym stopniu podium stanęła klasa 1A. Składamy serdeczne gratulacje wszystkim medalistom oraz dziękujemy uczestnikom za ich sportową postawę i zaangażowanie w rozwój szkolnej kultury fizycznej.

        • II Mistrzostwa w koszykówce 3x3
          • II Mistrzostwa w koszykówce 3x3

            23.06.2026

            W dniu 11 czerwca bieżącego roku społeczność naszej szkoły wzięła udział II Mistrzostwach w koszykówce w formacie 3x3. Do rywalizacji przystąpiło łącznie sześć zespołów, które zostały podzielone na dwie grupy eliminacyjne.

            Po rozegraniu serii wyrównanych spotkań, w wielkim finale zameldowały się reprezentacje klas 1B oraz 3G. Decydujące starcie stało na bardzo wysokim poziomie sportowym i dostarczyło obserwatorom wielu emocji, obfitując w liczne udane akcje ofensywne. Ostateczne zwycięstwo w turnieju odniosła klasa 1B, pokonując swoich rywali z klasy 3G. 

            Gratulujemy zwycięzcom osiągniętego sukcesu oraz dziękujemy wszystkim uczniom za aktywny udział w zawodach. Już teraz zapraszamy do uczestnictwa w kolejnej edycji mistrzostw w przyszłym roku szkolnym.

        • Ogromny sukces Mariki Noszczyk
          • Ogromny sukces Mariki Noszczyk

            16.06.2026

            W dniach 12-14 czerwca 2026 roku w Gorzowie Wielkopolskim odbyły się Letnie Parapływackie Mistrzostwa Polski, które zgromadziły czołowych zawodników z całego kraju. Wśród rywalizujących na najwyższym szczeblu sportowym znalazła się uczennica klasy 2d (humanistycznej), Marika, która zanotowała spektakularny występ, wielokrotnie stając na podium.

            Nasza reprezentantka zaprezentowała znakomitą dyspozycję zarówno w startach indywidualnych, jak i w rywalizacji drużynowej. W wyścigu na dystansie 50m stylem dowolnym Marika wywalczyła trzecie miejsce, zdobywając brązowy medal. 

            Jeszcze większym sukcesem zakończyły się jej starty sztafetowe, w których wraz z zespołem sięgnęła po tytuł mistrzowski i złoty medal w sztafecie 4 x 50m stylem zmiennym. Kolejne krążki do swojej kolekcji dołożyła w wyścigach na dłuższych dystansach, zdobywając drugie miejsce i wicemistrzostwo Polski w sztafecie 4 x 100m stylem dowolnym oraz trzecie miejsce w sztafecie 4 x 100m stylem zmiennym.

            Tak wybitne osiągnięcia na arenie ogólnopolskiej są rezultatem ogromnej dyscypliny, wielogodzinnych treningów oraz niezwykłej sportowej pasji. Gratulujemy! 

             

        • Sukces reprezentantek szkoły w Finale Licealiady Województwa Śląskiego
          • Sukces reprezentantek szkoły w Finale Licealiady Województwa Śląskiego

            16.06.2026

            W dniu 11 czerwca 2026 roku w Mysłowicach odbył się Finał Licealiady Szkolnych Mistrzostw Województwa Śląskiego w siatkówce plażowej dziewcząt. W prestiżowych rozgrywkach wzięły udział nasze reprezentantki, Amelia Stasiak oraz Matylda Stefan. Nasza damska para zaprezentowała wysoki poziom sportowy i po zaciętej rywalizacji zajęła bardzo dobre, siódme miejsce w klasyfikacji końcowej województwa śląskiego.

            Osiągnięty wynik jest bezpośrednim efektem systematycznej pracy, sportowej pasji oraz ogromnego zaangażowania zawodniczek podczas przygotowań. Postawa tyskich licealistek na boisku oraz godne reprezentowanie szkoły na szczeblu wojewódzkim stanowią powód do dumy dla całej społeczności szkolnej. 

        • Finał XXXIV edycji Wojewódzkiego Konkursu „Młode Talenty”
          • Finał XXXIV edycji Wojewódzkiego Konkursu „Młode Talenty”

            16.06.2026

            W dniu 12 czerwca 2026 roku w Teatrze Małym w Tychach odbył się uroczysty finał XXXIV edycji Wojewódzkiego Konkursu Artystycznego „Młode Talenty”. Tegoroczne przedsięwzięcie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Tychy na rok 2026. Wydarzenie oficjalnie otworzyła dyrektor Maria Chrapan.

            W części konkursowej kategorii scenicznej zaprezentowało się jedenastu finalistów wybranych z całego województwa. Czas oczekiwania na werdykt jury uświetniły występy formacji tanecznych i muzycznych Corrida oraz CRD z Miejskiego Domu Kultury nr 1, a także Swing i Whyne Up reprezentujących Miejski Dom Kultury nr 2 w Tychach.

            W kategorii literackiej, ocenianej przez jury w składzie Magdalena Czmok, Joanna Kucz-Pieczka oraz Maria Wacławek, pierwsze miejsce zdobyła Daria Kuzmych z CKZiU w Sosnowcu, drugie miejsce wywalczyła Amelia Knapik z X LO w Katowicach, natomiast wyróżnienie otrzymał Igor Szałek ze Szkoły Podstawowej nr 56 w Katowicach.

            W kategorii plastycznej decyzją jurorów Bogny Bieleckiej, Radosława Kaźmierczaka i Adama Niesyty przyznano trzy równorzędne nagrody główne, które otrzymali Amelia Szymańska z II LO w Mikołowie, Miłosz Czaban z II LO w Tychach oraz Olha Savenko z Miejskiego Domu Kultury nr 2 w Tychach. Wyróżnienia w tej kategorii odebrali Zuzanna Patola, Zuzanna Pander, Paulina Kopacz oraz Dawid Trojok.

            Jury kategorii scenicznej, w którym zasiadali Barbara Broda-Malon, Justyna Płachno oraz Maciej Gruchlik, przyznało pierwsze miejsce Amelii Knapik z X LO im. Ignacego Paderewskiego w Katowicach. Drugie miejsce zajęła Karolina Musialik ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Miasteczku Śląskim, a na trzecim stopniu podium stanęła Lena Ogiela ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Tychach. Wyróżnienia zdobyli zespół Twister oraz Jakub Kupczyk z Technikum nr 1 w Tychach, który otrzymał również tegoroczną Nagrodę Publiczności.

            Integralną częścią tegorocznej edycji były profesjonalne warsztaty artystyczne zorganizowane bezpośrednio po zakończeniu przesłuchań. Zajęcia dla grupy scenicznej poprowadziła pani Barbara Broda-Malon, która podzieliła się z młodzieżą wiedzą na temat warsztatu wykonawczego i pracy z estradowej. Warsztaty plastyczne poprowadził wieloletni juror konkursu, pan Adam Niesyto, natomiast zajęcia literackie poprowadziła pani Julia Hantulik, młoda autorka oraz absolwentka naszego liceum. Organizacja warsztatów była możliwa dzięki uprzejmości i zaangażowaniu dyrekcji Teatru Małego w Tychach oraz Miejskiego Domu Kultury nr 1, którzy udostępnili swoje przestrzenie warsztatowe.

            Dyrekcja II Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Tychach składa serdeczne gratulacje wszystkim laureatom, wyróżnionym oraz finalistom, życząc im niesłabnącej pasji i kolejnych sukcesów na drodze rozwoju artystycznego. Rozwój tego wydarzenia nie byłby możliwy bez zaangażowania tyskiej społeczności, która oddała swoje głosy na ten projekt w budżecie obywatelskim.

             

        • Miejskie warsztaty „Młodzi mają MOC”
          • Miejskie warsztaty „Młodzi mają MOC”

            11.06.2026

            W poniedziałek, 8 czerwca 2026 roku, reprezentantki klas pierwszych – Weronika Pawlas, Karolina Raszka oraz Gosia Jelińska – wzięły udział w konferencji oraz warsztatach pod hasłem „Młodzi mają MOC”. Wydarzenie to odbyło się w sali konferencyjnej Stadionu Miejskiego w Tychach z inicjatywy Prezydenta Miasta Tychy Macieja Gramatyki we współpracy z Miejskim Centrum Oświaty, stanowiąc część miejskiego cyklu edukacyjnego „Uczenie się przez działanie”.

            Spotkanie otworzył panel dyskusyjny zatytułowany „Jak działać, żeby osiągać realne cele?”. Zaproszeni prelegenci, wśród których znaleźli się Prezydent Miasta Tychy Maciej Gramatyka, Radny Mikołaj Figlarski oraz Wiceprzewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Jagna Wójcik, rozmawiali z młodzieżą o skuteczności działań społecznych, barierach w realizacji uczniowskich pomysłów oraz elementach kluczowych dla powodzenia lokalnych inicjatyw.

            Głównym punktem programu były praktyczne warsztaty, podczas których młodzież pod opieką przedstawicieli MRM uczyła się tworzenia harmonogramów, planowania oraz promocji własnych przedsięwzięć od podstaw. Efekty pracy grupowej zostały zaprezentowane pod koniec dnia w obecności dyrektorów tyskich placówek oświatowych. Oficjalną część spotkania zamknął panel networkingowy dedykowany wymianie doświadczeń, po którym chętni uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia zaplecza tyskiego stadionu oraz wejścia na główną murawę obiektu. Udział w projekcie pozwolił naszym uczennicom rozwinąć kompetencje społeczne i liderskie, które z pewnością zaowocują nowymi inicjatywami na terenie szkoły w nadchodzącym roku szkolnym.

             

        • Wyjazd edukacyjno-integracyjny klas pierwszych do Krakowa
          • Wyjazd edukacyjno-integracyjny klas pierwszych do Krakowa

            09.06.2026

            Uczniowie klas pierwszych o profilu biologiczno-chemicznym, reprezentujący oddziały 1C1 oraz 1C2, wzięli udział w wyjeździe naukowo-integracyjnym do Krakowa. Głównym punktem programu były warsztaty i zajęcia zorganizowane na Uniwersytecie Jagiellońskim. W Centrum Edukacji Przyrodniczej młodzież pogłębiła swoją wiedzę z zakresu ewolucji kręgowców, a następnie uczestniczyła w praktycznych warsztatach botanicznych zatytułowanych „Po liściu do drzewa”.

            Druga część wycieczki została zaplanowana z myślą o integracji zespołów klasowych i aktywności fizycznej. Uczniowie zostali podzieleni na grupy realizujące różne zadania. Jedna z grup spędziła czas na rozwiązywaniu zagadek logicznych w krakowskim escape roomie, wymagających ścisłej współpracy oraz umiejętności analitycznych. Pozostali uczniowie udali się do parku trampolin, gdzie uczestniczyli w zajęciach sportowo-rekreacyjnych.

            Wyjazd pozwolił pierwszoklasistom na poszerzenie wiedzy kierunkowej poza murami szkoły oraz przyczynił się do wzmocnienia relacji rówieśniczych przed nadchodzącymi wakacjami.

             

        • Reprezentacja Norwida Wicemistrzem Województwa w Debatach Oksfordzkich
          • Reprezentacja Norwida Wicemistrzem Województwa w Debatach Oksfordzkich

            09.06.2026

            Drużyna debat oksfordzkich odniosła znaczący sukces na szczeblu regionalnym. W dniu 29 maja reprezentanci naszej szkoły wzięli udział w finałach IV Wojewódzkiego Turnieju Debat, którego organizatorem było Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. Po serii wymagających i merytorycznych dyskusji na argumenty, tyscy licealiści wywalczyli drugie miejsce w klasyfikacji końcowej całego województwa śląskiego.

            Srebrny medal turnieju zdobył zespół w składzie Natalia Jeziorska, Zuzanna Górka, Pascal Lenart, Magdalena Słomian oraz Miłosz Turski. Do zawodów młodzież przygotowywała się pod merytoryczną opieką pana Michała Glenszczyka.

            Wysoka lokata w tak prestiżowym turnieju potwierdza znakomite przygotowanie merytoryczne uczniów Norwida oraz ich umiejętności z zakresu erystyki i kulturalnego prowadzenia sporu. Cała społeczność szkolna składa serdeczne gratulacje debatantom oraz ich opiekunowi, życząc powodzenia w kolejnych dyskusjach turniejowych.

             

        • Druga edycja szkolenia wojskowego uczniów
          • Druga edycja szkolenia wojskowego uczniów

            09.06.2026

            W dniach od 25 do 29 maja grupa dziesięciu uczniów naszej szkoły, składająca się z dziewcząt i chłopców, w tym członków Norwidowskiego Koła Strzeleckiego, uczestniczyła w intensywnym szkoleniu wojskowym w ośrodku Kokotek niedaleko Lublińca. Dla części młodzieży był to kolejny wyjazd tego typu, podczas którego szlifowali zdobyte wcześniej umiejętności, natomiast pozostali uczniowie debiutowali w wymagających warunkach poligonowych. Opiekę pedagogiczną nad reprezentacją liceum sprawowali pani Danuta Dudzic oraz pan Tomasz Ślusarczyk.

            Uczniowie Norwida utworzyli wspólny Pluton 2 wraz z kadetami szkoły mundurowej z Bytomia. Pomimo obecności sześciu innych plutonów o profilu typowo wojskowym, nasi reprezentanci wykazali się doskonałym przygotowaniem i determinacją. Codzienny harmonogram zajęć wymagał dużej dyscypliny, rozpoczynając się pobudką o godzinie 6:00, poranną zaprawą i zbiórką, po których następowały wielogodzinne bloki szkoleniowe prowadzone przez zawodowych instruktorów.

            Program zgrupowania obejmował szeroki zakres wiedzy teoretycznej i praktycznej. Młodzież trenowała musztrę, samoobronę, taktykę zieloną, zasady korzystania z parku linowego, techniki paintballowe oraz zagadnienia saperskie. W trakcie ćwiczeń praktycznych uczniowie poznali zasady przygotowania leśnego stanowiska strzeleckiego, budowy schronienia oraz przygotowania ekwipunku do wymarszu nocnego. Nowym elementem tegorocznego szkolenia były specjalistyczne warsztaty z zakresu obsługi bezzałogowych statków powietrznych o przeznaczeniu bojowym, zorganizowane przez firmę DRONARIUM BIRDS.

            Wymagający obóz pozwolił uczestnikom sprawdzić granice własnej wytrzymałości, uczył odpowiedzialności oraz współpracy w zespole. Kolejne informacje na temat działalności strzeleckiej i obozowej oraz zapisy na przyszłe wyjazdy koordynuje opiekun koła, pan Tomasz Ślusarczyk.

             

        • Uczennice laureatkami VII Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego
          • Uczennice laureatkami VII Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego

            09.06.2026

            Uczennice klasy pierwszej o profilu humanistycznym, Maja Dziadosz oraz Nina Grzesiak, reprezentowały szkołę w finale VII Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego „DROGI DO WOLNOŚCI”. Tegoroczna edycja wydarzenia została w całości poświęcona bogatej twórczości Jacka Kaczmarskiego. Obie reprezentantki Norwida wykazały się wysokim kunsztem artystycznym oraz doskonałą interpretacją tekstów, a Nina Grzesiak zdobyła trzecie miejsce na podium za prezentację utworu pod tytułem „Ikar”.

            Organizatorami tego prestiżowego wydarzenia były dwie instytucje, czyli Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach oraz Szkoła Podstawowa Nr 7 im. Powstańców Śląskich w Tychach. Wojewódzki konkurs stanowił dla młodzieży wyjątkową okazję do zmierzenia się z wymagającą poezją i utworami muzycznymi legendarnego barda Solidarności, które do dzisiaj uchodzą za niezwykle ważny element polskiego dziedzictwa historycznego.

            Społeczność szkolna serdecznie gratuluje Mai Dziadosz oraz Ninie Grzesiak udanego występu na szczeblu wojewódzkim. Życzymy młodym recytatorkom dalszego rozwijania pasji humanistycznych oraz kolejnych sukcesów w nadchodzących turniejach i spotkaniach artystycznych.

        • Szkolny Turniej Szachowy
          • Szkolny Turniej Szachowy

            09.06.2026

            28 maja, w naszym liceum odbył się szkolny turniej szachowy, w którym wzięło udział szesnastu uczniów. Uczestnicy mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności strategiczne oraz zmierzyć się w bezpośrednich pojedynkach przy szachownicach. Rywalizacja stała na wysokim poziomie i dostarczyła wielu sportowych emocji.

            Po rozegraniu wszystkich rund wyłoniono zwycięzców turnieju. Pierwsze miejsce w klasyfikacji końcowej zajął Tymon Kryjak z klasy 3G. Na drugim stopniu podium stanął Jan Roessler z klasy 1B, natomiast trzecią lokatę wywalczył Oliwier Brzuchański z klasy 2C.

            Wydarzenie zostało zorganizowane z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, który podjął w tym celu współpracę ze stowarzyszeniem ChessHub Tychy. Organizatorzy gratulują laureatom oraz dziękują wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i sportową rywalizację.

        • Wolontariat Norwida posprzątał Park Niedźwiadków
          • Wolontariat Norwida posprzątał Park Niedźwiadków

            09.06.2026

            Uczniowie ze szkolnego koła wolontariatu zorganizowali kolejną akcję sprzątania Parku Niedźwiadków. Młodzież zaopatrzona w worki na śmieci i rękawice uporządkowała parkowe alejki oraz tereny zielone, zbierając porzucone odpady i przywracając porządek w tej popularnej części miasta.

            Akcja wymagała sporo pracy, ale zakończyła się pełnym sukcesem. Teren parku został dokładnie oczyszczony, dzięki czemu spacery mieszkańców Tychów znów będą komfortowe.

            – Tegoroczne znaleziska zaskoczyły niejednego z nas. To niesamowite, że sprzątanie parku może okazać się tak ciekawą i nietypową przygodą – relacjonuje Zofia Siry z klasy 1C1, która brała udział w akcji.

            Dzięki dużemu zaangażowaniu ekipy wolontariuszy, Park Niedźwiadków zyskał estetyczny wygląd, a młodzież po raz kolejny udowodniła, że potrafi skutecznie działać na rzecz lokalnej społeczności

        • Podsumowanie sezonu Norwidowskiego Koła Strzeleckiego
          • Podsumowanie sezonu Norwidowskiego Koła Strzeleckiego

            09.06.2026

            Norwidowskie Koło Strzeleckie oficjalnie zakończyło działalność w bieżącym roku szkolnym. Ostatnie zajęcia praktyczne odbyły się na strzelnicy ASB w Pszczynie, gdzie uczniowie pod okiem profesjonalistów doskonalili swoje umiejętności strzeleckie. Uczestnicy wyjazdu mieli okazję zapoznać się ze specyfiką obsługi oraz dynamiką ognia różnorodnych typów broni, w tym strzelby typu shotgun, rewolwerów z amunicją magnum, a także karabinka szturmowego AKSM.

            Członkowie koła składają serdeczne podziękowania instruktorom ze Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych okręgu Śląsk Cieszyński, a także kierownictwu strzelnicy ASB w Pszczynie za merytoryczne wsparcie, zapewnienie najwyższych standardów bezpieczeństwa oraz pomoc w organizacji wymagających warsztatów.

            Zajęcia w ramach koła strzeleckiego zostaną wznowione w nowym roku szkolnym. Rekrutacja dla wszystkich zainteresowanych uczniów rozpocznie się we wrześniu, a zgłoszenia będzie przyjmował opiekun inicjatywy, pan Tomasz Ślusarczyk, do końca miesiąca.

        • IV Mistrzostwa Norwida w Piłkarzykach
          • IV Mistrzostwa Norwida w Piłkarzykach

            09.06.2026

            W naszej szkole zakończyły się IV Mistrzostwa Szkoły w Piłkarzykach. Przez ostatnie miesiące na szkolnych korytarzach można było obserwować zaciętą rywalizację sportową, której towarzyszyły wielkie emocje oraz doping publiczności. Turniej stał na bardzo wysokim poziomie, a walka o miejsca na podium toczyła się do ostatnich sekund finałowych spotkań.

            Po rozegraniu wszystkich zaplanowanych meczów wyłoniono najlepsze duety tegorocznej edycji. Tytuł mistrzowski i pierwsze miejsce wywalczyli Jan Andrejczyk oraz Szymon Freier. Na drugim stopniu podium stanęli Ignacy Przygoda i Maja Kacprowska, natomiast trzecie miejsce przypadło Joannie Sobieskiej i Januszowi Szostakowi.

            Dyrekcja szkoły oraz organizatorzy składają serdeczne gratulacje laureatom turnieju. Słowa uznania należą się również wszystkim uczestnikom, którzy wzięli udział w rozgrywkach, prezentując nie tylko wysokie umiejętności, ale także godną naśladowania postawę fair play. Turniej po raz kolejny pokazał, że sportowa integracja społeczności Norwida przynosi wiele radości i zdrowej rywalizacji. Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji mistrzostw w przyszłym roku szkolnym.

        • Norwidowcy na szlaku historii i natury
          • Norwidowcy na szlaku historii i natury

            09.06.2026

            W dniach 25–27 maja uczniowie klasy 3C o profilu matematyczno-geograficznym, wraz z koleżankami i kolegami z innych klas, wzięli udział w niezwykle intensywnej i rozwijającej wycieczce do Niemiec. Wyjazd ten stanowił idealne, praktyczne dopełnienie szkolnej edukacji, łącząc w terenie zagadnienia z zakresu historii, geografii oraz szlifowania umiejętności językowych.Swoją niemiecką przygodę młodzież rozpoczęła w Poczdamie.

            Pierwszym punktem programu był spacer po urokliwym, historycznym centrum miasta oraz zwiedzanie słynnego zespołu pałacowo-parkowego Sanssouci. Tego samego dnia uczniowie odwiedzili również pałac Cecilienhof, czyli miejsce o szczególnym znaczeniu historycznym, w którym podczas konferencji poczdamskiej decydowały się powojenne losy świata.

            Drugi dzień upłynął pod znakiem intensywnego zdobywania Berlina. Norwidowcy mieli okazję zobaczyć na własne oczy miejsca, które do tej pory znali głównie z podręczników szkolnych. Na trasie zwiedzania stolicy Niemiec znalazły się najważniejsze punkty miasta, w tym monumentalny Reichstag, symboliczna Brama Brandenburska oraz poruszający Pomnik Pomordowanych Żydów Europy. Uczniowie spacerowali także słynną aleją Unter den Linden, podziwiali architekturę Wyspy Muzeów, odbudowany Zamek Hohenzollernów oraz berlińskie katedry: katolicką i protestancką.

            Po dwóch dniach pełnych historycznych i wielkomiejskich wrażeń, trzeci dzień przyniósł uczestnikom zasłużony odpoczynek na łonie natury. Ekipa przeniosła się w niezwykle malownicze klimaty Spreewaldu, gdzie wzięła udział w tradycyjnym rejsie po tutejszych kanałach w towarzystwie łużyckich flisaków. Wizyta ta stała się także ciekawą lekcją kulturową dzięki zwiedzaniu lokalnego skansenu, który przybliżył młodzieży dawne życie mieszkańców tych wyjątkowych terenów. Ostatnim akcentem wyjazdu, zrealizowanym już w drodze powrotnej do Tychów, był przystanek w Parku Mużakowskim, gdzie wszyscy zachwycali się jednym z najlepiej utrzymanych parków w stylu angielskim na całym kontynencie europejskim.

            Do domów młodzież wróciła zmęczona, ale przede wszystkim pełna niezapomnianych wrażeń, nowych doświadczeń i bogatsza o cenną wiedzę zdobytą w praktyce.

        • Sukces podczas Uniwersyteckiej Hispanofonii
          • Sukces podczas Uniwersyteckiej Hispanofonii

            01.06.2026

            Młodzież naszego liceum wzięła udział w wydarzeniu naukowo-kulturalnym „Hispanofonia: Argentyna – gdzie Borges tańczy z Messim”, zorganizowanym przez Uniwersytet Śląski. Wyjazd odbył się pod opieką pani Anny Fliszewskiej oraz pani Patrycji Porczyńskiej, które wspierały uczniów podczas sesji wykładowych i zmagań konkursowych.

            Tegoroczny program skupiał się wokół zagadnień geograficznych, turystycznych oraz przyrodniczych, ze szczególnym uwzględnieniem argentyńskiej fauny i flory w ujęciu ekologicznym. Prelegenci przybliżyli uczestnikom także bogatą twórczość argentyńskich poetek oraz kulturowy fenomen piłki nożnej, która stanowi fundament tożsamości tego kraju.

            Ważnym punktem programu był konkurs międzyszkolny, w którym sprawdzano wiedzę o hiszpańskojęzycznym świecie. Reprezentantka naszej szkoły, Olivia Szczęśniak, zaprezentowała bardzo wysoki poziom i zajęła w tych zmaganiach drugie miejsce. Składamy serdeczne gratulacje laureatce oraz dziękujemy całej grupie za zaangażowanie i godne reprezentowanie naszej społeczności na forum uniwersyteckim.

        • XXXIV Wojewódzki Konkurs Artystyczny „Młode Talenty”
          • XXXIV Wojewódzki Konkurs Artystyczny „Młode Talenty”

            22.01.2026

            Serdecznie zapraszamy uczniów szkół ponadpodstawowych oraz uczniów ostatnich klas szkół podstawowych do udziału w XXXIV edycji Wojewódzkiego Konkursu Artystycznego „Młode Talenty”.

            Jak co roku młodzi artyści będą mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności w jednej z trzech kategorii: scenicznej, literackiej oraz plastycznej.

            Finał Konkursu odbędzie się 12 czerwca 2026 r. w Teatrze Małym w Tychach. Zgłoszenia należy składać osobiście w II Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi im. C.K. Norwida w Tychach lub drogą mailową na adres talenty@norwid.tychy.pl do dnia 24 kwietnia 2026 r.

            Szczegółowy regulamin Konkursu oraz wzory zgłoszeń stanowią załącznik do niniejszej informacji.

            Serdecznie zapraszamy do udziału w Konkursie!