W dniach 28/29 października klasa 2B zwiedziła kilka ciekawych miejsc w Warszawie w ramach wycieczki naukowej. Głownymi punktami dwudniowej wycieczki było Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Narodowe Muzeum Techniki mieszczace się w Pałacu Nauki i Kultury. Było zatem coś zarówno dla miłośników historii ale także fascynatów motoryzacji, astronomii czy komputerów. Oprócz tego kontrolnie sprawdzono czy Zamek Królewski jest na swoim miejscu i czy Zygmunt III nadal spogląda ze swojej kolumny :) Opiekunami na wycieczce byli - Pani Karolina Majchrowska, Pana Mateusz Kraus oraz wychowawca klasy Pan Tomasz Ślusarczyk.
NORWIDOWCY W HISZPANII
29.10.2024Klasa 4c w powiększonym składzie wyruszyła 15 października wieczorem autokarem na wycieczkę objazdową do Hiszpanii w towarzystwiewychowawczyni, pani Nikolety Krasodomskiej, oraz nauczycielek: AnnyFliszewskiej, Danuty Dudzic oraz Jagody Kozioł. Po nocnej podróżyuczestnicy przesiadali się na statek, którym dotarli do wyspowej częściWenecji, gdzie rozpoczęli zwiedzanie od Bazyliki Świętego Marka. Imponująca architektura i bogato zdobiony złoty ołtarz zrobiły ogromnewrażenie na wszystkich. Następnie uczniowie wjechali na dzwonnicę Campanile di San Marco, skąd rozciągał się niezapomniany widok na Wenecję i okoliczne wyspy. Spacer po mieście zakończył się przy MościeRialto, jednym z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych w Wenecji. Kolejnym punktem wycieczki była Barcelona, gdzie klasa odwiedziła słynnąKatedrę Sagrada Familia oraz wzgórze Montjuic, skąd podziwiała widok namiasto. Spacerując ulicą Las Ramblas, uczniowie poczuli tętniącą życiematmosferę Barcelony, pełną artystów i handlarzy. Zwiedzili równieżDzielnicę Gotycką, Casa Batlló oraz Park Guell, zachwycając się dziełamiAntonia Gaudiego.Następnego dnia Norwidowcy odwiedzili średniowieczne miasteczka Rupit iBesalú, pełne urokliwych, brukowanych uliczek i romańskich zabytków. Kolejne dwa dni to eksploracja wybrzeża Costa Brava: Lloret de Mar wraz zuroczo położonymi ogrodami św. Klotyldy, oraz Tossy de Mar, do któregonasi wycieczkowicze dostali się statkiem, przespacerowali się pośredniowiecznym centrum Vila Vella i odwiedzili ruiny zamku. W drodzepowrotnej, Norwidowcy zatrzymali się w Monako. Uczniowie przywitaliwschód słońca przy torze F1, zwiedzili Port Herkulesa, Monte Carlo, anastępnie dotarli pod Pałac Książęcy i zwiedzili Muzeum Oceanografii. Naobiad udali się do Nicei, gdzie zobaczyli Bazylikę Notre-Dame ispacerowali po Promenadzie Anglików wzdłuż Lazurowego Wybrzeża. Zmęczeni, ale pełni wrażeń i nowych doświadczeń, Norwidowcy wrócili dodomu, wspominając wspólne przygody. To z pewnością była niezapomniana przygoda, pozwalająca poznać kulturę ihistorię odwiedzanych krajów, sprawdzić swoje umiejętności językowe, atakże zbudować dobre relacje.
SUKCESY NORWIDOWCÓW
17.10.2024W dniu 16.10 w hali sportowej w Łaziskach Górnych odbyły się zawody rejonowe w tenisie stołowym chłopców i dziewcząt. Po zaciętej rywalizacji i strugach wylanego potu nasza reprezentacja chłopców w składzie Paruch Oskar i Paruch Wiktor zajęli 1 miejsce, a dziewczęta w składzie Stasiak Oliwia i Sosna Aleksandra miejsce 4.
Brawo i dziękujemy.
SUKCES W ZAWODACH STRZELECKICH
15.10.202413 października przypadała 85 rocznica utworzenia Narodowej Organizacji Wojskowej. Z tej okazji na strzelnicy w Czechowicach - Dziedzicach odbyły się zawody, których organizatorem był m.in. Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Śląsk Cieszyński. Oprócz udziału w zawodach można było także zobaczyć rekonstruktorów z GRH Beskidy w historycznych mundurach, broń i wyposażenie z epoki. W zawodach wzięła udział trójka reprezentantów naszej szkoły z Norwidowskiego Koła Strzeleckiego (Oliwia Stasiak, Kajetan Solarz i Dawid Libecki) pod opieką pana Tomasza Ślusarczyka, który także spróbował swoich sił w obu konkurencjach - broni krótkiej kal. 9mm oraz legendarnego PPS kal. 7,62mm. Poza konkursem można było także oddać strzały z amerykańskiego AR-15. Do zawodów łącznie zostało zgłoszonych blisko 40 uczestników. Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwali profesjonalni instruktorzy strzelectwa. Nasi reprezentanci spisali się znakomicie bowiem zajęli dwa miejsca na podium w kategorii broni krótkiej. Zwyciężyła Oliwia Stasiak wyprzedzając pana Tomasza Ślusarczyka a Kajetanowi Solarzowi niewiele zabrakło do wejścia do czołowej dziesiątki. W kategorii pistoletu maszynowego PPS podium już nie było ale dwaj nasi reprezentanci znaleźli się w pierwszej dziesiątce. Gratulujemy!
Z kalendarza historycznego: 13 października 1939 r. w Warszawie powstała Organizacja Wojskowa Stronnictwa Narodowego (od 1 lipca 1941 r. Narodowa Organizacja Wojskowa). NOW liczyła od 120 do 150 tys. żołnierzy - kobiet i mężczyzn. W 1942 r. w organizacji doszło do rozłamu na tle scalenia z Armią Krajowa. Ta część, która nie weszła w skład AK utworzyła Narodowe Siły Zbrojne. W 1944 r. po upadku Powstania Warszawskiego na bazie NSZ powstały najdłużej walczące struktury zbrojnego podziemia antykomunistycznego - Narodowe Zjednoczenie Wojskowe.
ŚWIĘTO EDUKACJI NARODOWEJ
15.10.202411 października z okazji święta pracowników oświaty w naszej szkole odbyła się uroczystość złożona z trzech elementów.
Po pierwsze - z okazji Dnia Edukacji Narodowej dyrektor szkoły Maria Chrapan wręczyła wielu nauczycielom i pracownikom szkoły nagrody dyrektora za dotychczasową pracę!
Po drugie - nasi pierwszoklasiści zostali uroczyście przyjęci w grono uczniów naszej szkoły po złożeniu uroczystego ślubowania!
Po trzecie - młodzież naszej szkoły w artystycznej akademii uczciła patrona naszej szkoły - Cypriana Kamila Norwida!
NORWIDOWCY W SENACIE RP
15.10.20249 października 2024 grupa naszych uczniów pod opieką pana Michała Glenszczyka oraz pani Alicji Pośpiech gościła w Senacie RP. Zaproszeni zostali przez senatora Andrzeja Dziubę, jako podziękowanie dla pana Glenszczyka za pracę komisji konkursu "Poznajemy Senat RP".
Nasi uczniowie zobaczyli na żywo obrady Sejmu i Senatu RP. Spotkali również wielu polityków obu izb polskiego Parlamentu. Senator Andrzej Dziuba spotkał się ze swoimi gośćmi i odpowiadał na wiele pytań związanych z pracą legislacyjną.
WSPÓŁPRACA W RAMACH ERASMUS +
15.10.2024W dniach 1-6 października 2024r. w ramach współpracy nawiązanej dzięki projektowi Erasmus + Norwid przyjął gości z hiszpańskiej Zaragozy. W ramach wizyty szkołę odwiedziło 17 uczniów oraz dwóch nauczycieli.
Przez trzy dni od 2-4 października goście brali udział w zajęciach lekcyjnych takich jak dwujęzyczna historia, wiedza o społeczeństwie, a także mieli okazję uczestniczyć w polskich lekcjach geografii, biologii, matematyki, wychowania fizycznego no i oczywiście angielskiego.
Przewodnikami dla hiszpańskiej młodzieży w Norwidzie, byli uczniowie dwujęzycznej klasy 2E.
Erasmus+ to nie tylko lekcje
Parę dni pobytu w Tychach pozwoliło hiszpańskim uczniom poznać nie tylko szkołę, ale także zwiedzić najciekawsze miejsca w Naszym Mieście.
Dodatkowo Norwidowcy zorganizowali dla nich wycieczki do Pszczyny i Krakowa.
Dzięki tej wizycie poszerzyliśmy horyzonty, promowaliśmy Miasto Tychy, a także wiele się nauczyliśmy. Uczniowie mieli szanse poćwiczyć język angielski oraz hiszpański z rówieśnikami.
Nawiązane znajomości oraz zdobyte doświadczenie pozwolą nam na kontynuowanie przygody z Erasmus +.
Zarówno uczniowie jak i nauczyciele bardzo pozytywnie wypowiadali się na temat całej wizyty.
RUSZYŁY ZAJĘCIA KOŁA STRZELECKIEGO
08.10.2024W poniedziałek 7 października Norwidowskie Koło Strzeleckie pod kierunkiem pana Tomasza Ślusarczyka zainaugurowało zajęcia w roku szkolnym 2024/25. W zajęciach na strzelnicy Piasta w Bieruniu Nowym wzięło udział 16 uczennic i uczniów naszej szkoły z klas 1-4. Strzelanie odbywało się z broni długiej - karabinków sportowych KBKS. Jednocześnie tegoroczny nabór dobiegł końca. Kto nie wyraził chęci dołączenia do końca września ten musi zaczekać do przyszłego roku szkolnego.
NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA W NASZEJ SZKOLE
07.10.2024Miło nam poinformować, że nasza szkoła w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 (na lata 2021-2025) otrzymała 15 000 złotych (w tym 3 000 od Urzędu Miasta Tychy), które zostaną przeznaczone na działalność promującą czytelnictwo, wyposażenie biblioteki oraz w przeważającym stopniu na zakup nowości wydawniczych.
Już niedługo nasza biblioteka wzbogaci się o nowe pozycje książkowe. ZAPRASZAMY
„Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” jest uchwalonym przez Radę Ministrów programem wieloletnim na lata 2021-2025, w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.
Cel ten realizowany będzie przez finansowe wsparcie modernizacji, budowy lub przebudowy placówek bibliotecznych w mniejszych miejscowościach, oraz bieżące uzupełnianie zbiorów bibliotek publicznych i szkolnych o nowości wydawnicze.Operator Priorytetu – Ministerstwo Edukacji Naukowej
POWIATOWA LICEALIADA W TENISIE STOŁOWYM
30.09.2024W dniu 23 września nasza szkoła wzięła udział w Powiatowej Licealiadzie w tenisie stołowym, gdzie zajęliśmy w kategorii chlopców 1 miejsce drużynowo, a wśród dziewcząt miejsce 2. Taki wynik dał nam awans do zawodów rejonowych, które odbędą się 16 października. W klasyfikacji indywidualnej na podium stanął: Oskar Paruch miejsce drugie, Wiktor Paruch miejsce pierwsze, Wanda Pszczółka miejsce pierwsze. Aleksandra Sosna znalazła się poza podium.
Dziękujemy i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy.
ŚLĄSKI SALON MATURZYSTÓW
27.09.202420 września uczniowie klas IV Norwida wzięli udział w Śląskim Salonie Maturzystów Perspektywy 2024, który odbył się na Politechnice Śląskiej w Gliwicach.
Podczas wydarzenia nasi maturzyści, a w niedługiej przyszłości studenci mieli możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną prawie 30 publicznych i niepublicznych uczelni wyższych z całego kraju.
Była to świetna możliwość zorientowania się w wymogach rekrutacyjnych uczelni, szczegółach dotyczących konkretnych kierunków studiów.
W trakcie trwania Salonu odbyły się także spotkania z ekspertami okręgowych komisji egzaminacyjnych na temat zagadnień związanych z egzaminami z przedmiotów obowiązkowych, ale także przedmiotów na poziomie rozszerzonych.
Uczestnicy Salonu mogli także odebrać najnowsze wydanie „Informatora dla Maturzystów” zawierającego m.in. informacje o egzaminach maturalnych, rekrutacji oraz rankingi uczelni wyższych
NORWID DLA POWODZIAN
27.09.2024W dniach 19-26 września Norwidowskie Koło Wolontariatu koordynowało w naszej szkole zbiórkę produktów najwyżej potrzeby dla ludzi poszkodowanych w powodziach, które ostatnio zalały Polskę. Dzięki zaangażowaniu Norwidowców, udało nam się zebrać liczne dary, które zostaną przekazane potrzebującym :)
Warto wspomnieć, że zbiórka powstała w ramach inicjatywy Fundacji Wolne Miejsce we współpracy z miastem Tychy.
Dziękujemy za pomoc!
OLIMPIADA JĘZYKA ANGIELSKIEGO
23.09.2024Zgodnie z zaleceniami MEN, w związku ze stanem klęski żywiołowej, uległ zmianie termin przeprowadzenia zawodów I stopnia OJA.
02.10.2024 godzina 13:00-13:45 – test pisemny na terenie szkoły.
SUKCES NASZEJ UCZENNICY
19.09.2024Nasza uczennica Marika Noszczyk zdobyła 3 miejsce na międzynarodowych zawodach pływackich Slovak Abilitysport Youth Game w Dolnym Kubinie w Słowacji. Marika wywalczyła brązowy medal w stylu klasycznym na 100m.
POMOC POSZKODOWANYM PRZEZ POWÓDŹ
17.09.2024Informujemy, że została uruchomiona ogólnomiejska zbiórka rzeczy dla osób poszkodowanych przez powódź.
Zbierane są:
ręczniki, koce, śpiwory -NOWE!, żywność długoterminowa, woda w butelkach, soki w butelkach/kartonach puszki/słoiki z warzywami (groszek, marchewka, fasolka, mieszanki warzyw, itp.), konserwy dania gotowe w słoikach, makarony, kasze ryż, olej, mleko w kartonach przyprawy (najlepiej w dużych workach) sól, pieprz, papryka mielona, czosnek granulowany, herbata, kawa, kubki, miski, sztućce jednorazowe, duże, mocne worki na śmieci, rękawiczki jednorazowe, ręczniki papierowe, artykuły higieniczne, karma dla zwierząt
Miejsce zbiórki: Tyskie Hale Targowe, al. Piłsudskiego 8,
• przy portierni w godzinach od 7:00 do 20:00
• w Sklep Społeczny Spichlerz Tychy od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 do 16.00, a w soboty od 9.00 do 13.00.
85 ROCZNICA NAPAŚCI ZWIĄZKU RADZIECKIEGO NA POLSKĘ
17.09.2024W niedzielę 15 września z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich miała miejsce uroczysta Msza Św. w parafii p.w. Św. Krzysztofa w Tychach w 85 rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 roku. W obchodach rocznicowych wzięły udział delegacje tyskich szkół wraz z pocztami sztandarowymi. Wśród nich nie mogło zabraknąć także przedstawicieli naszej szkoły. W skład naszej delegacji weszły - Marta Petrova i Alina Waszyńska (2A), Marta Simon (3C), Natalia Tumulka (4B) oraz pan Tomasz Ślusarczyk. Uroczystość zakończyło złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą poległych i pomordowanych, głos zabrała także honorowa Prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich - Pani Janina Półtorak.
NORWIDOWCY NA ŚUMie
10.09.202410 września klasy 3c oraz 4b wraz z opiekunami, miały możliwość zwiedzić Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
W pomieszczeniach CDiSM, studenci realizują zajęcia dydaktyczne głównie w salach symulacyjnych, tj. salach operacyjnych, intensywnej terapii, szpitalnego oddziału ratunkowego, salach pediatrycznych i porodowych oraz w obszarach dostosowanych do symulacji zdarzeń przedszpitalnych, na przykład z możliwością wykorzystania w pełni wyposażonego ambulansu ratunkowego. Młodzież miała możliwość wykonania defibrylacji, osłuchania pacjenta, wykonania resuscytacji, sprawdzenia odruchu zwężania źrenicy (oczywiście wykorzystując fantomy) a także załadunki u i wyładunku noszy z pacjentem. Zapoznała się z również wyposażeniem sali intensywnej terapii i karetki reanimacyjnej.
SKRÓCONE LEKCJE
05.09.2024W związku z prognozowanymi wysokimi temperaturami, które mogą utrudniać prowadzenie zajęć dydaktycznych oraz stwarzać dyskomfort dla uczniów i pracowników, informujemy o zmianie organizacji pracy szkoły w dniach 6 i 9 września 2024 roku.
W tych dniach wszystkie lekcje zostaną skrócone do 30 minut. Oznacza to również zmianę w harmonogramie przerw między lekcjami.
Poniżej przedstawiam zaktualizowany rozkład zajęć:
0. 7:10 – 7:40
1. 7:45 – 8:15
2. 8:25 – 8:55
3. 9:05 – 9:35
4. 9:45 – 10:15
5. 10:25 – 10:55
6. 11:05 – 11:35
7. 11:45 – 12:15
8. 12:25 – 12:55
9. 13:05 – 13:35
OLIMPIADA JĘZYKA ANGIELSKIEGO
05.09.2024I część szkolnego etapu Olimpiady Języka Angielskiego odbędzie się 25 września 2024 r. o godz. 13:00.
Wszystkie osoby, które chcą wziąć udział w olimpiadzie proszone są o zgłoszenie się do p. Katarzyny Haberki do 16 września 2024 r. do godz. 16:00 oraz o potwierdzenie udziału w olimpiadzie u swojego nauczyciela języka angielskiego.
BUDŻET OBYWATELSKI
03.09.2024Od 6 do 16 września wszyscy mieszkańcy Tychów – dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy - będą mogli zagłosować na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego. Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w głosowaniu elektronicznym za pośrednictwem platformy na stronie razemtychy.pl
Można oddać 4 głosy:
· 2 na zadanie dotyczące całego miasta;
· 2 na zadania dotyczące określonego rejonu miasta.
Więcej informacji na: razemtychy.pl
#bowtychach
Osoby, które będą chciały zagłosować na kartach papierowych będą to mogły zrobić osobiście w Głównym Punkcie Konsultacyjnym Budżetu Obywatelskiego w Centrum Balbina przy ul. Barona 30/ 209, piętro I.